ІНТЕРАКТИВНИЙ АТЛАС УКРАЇНИ
(GIS-картографування української історії, політики та культури)
Україна як окрема територіальна одиниця вперше з’явилася на мапі французького картографа Ґійома Левассера де Боплана у середині XVII ст. Завдяки його «Генеральній карті України» західний світ дізнався про повсталу Українську державу. Ця назва швидко поширилася на Заході, протягом двохсот років вона мала чисельні перевидання та репліки. Світ більше отримував знань про Україну саме з картографічної продукції, аніж нечисленних книг.
Сучасний світ Інтернету та цифрових технологій вимагає нових форм поширення відомостей про Україну, її історію та культуру. Інтерактивний атлас через модерні форми представлення дозволить якісно візуалізувати багато сторінок з нашої минувшини та сьогодення, залучити широкий загал громадськості не тільки в Україні, але й світі до популяризації України.
Карти виконуватимуться із застосуванням міждисциплінарного наукового підходу із залученням істориків, географів, картографів, спеціалістів інших гуманітарних дисциплін. Застосування сучасних GIS-технологій дозволить локалізувати історичні населені пункти, події, явища на географічних картах, отриманих безплатно на сервері OpenStreetView.
Дослідники та науковці з Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського (Львівське відділення) та ТОВ «Інституту геоінформаційних систем» мають великий досвід спільних картографічних проектів («Українські жертви Волині», «Атлас українських історичних міст», «Територія розселення українців у межах сучасної Польщі на середину ХХ ст.: Лемківщина», «Реєстр населених пунктів України від найдавніших часів до початку ХХІ ст.: Львівська область» та ін.).
У рамках «Інтерактивного атласу України» можна далі розвивати вже започатковані проекти, а також викласти мапи науково-популярного характеру з важливим суспільним звучанням. Проект буде відкритий для усіх дослідників, що застосовують картографію у своїх дослідженнях. Основним критерієм відбору карт стануть оригінальні вірогідні джерела, на яких вони базуватимуться.
Першими картографічними проектами «Інтерактивного атласу України» стануть:
· «Українські жертви Волині у 1938–1944 рр.»
· «Атлас українських історичних міст».
· «Реєстр населених пунктів України від найдавніших часів до початку ХХІ ст.: Львівська область».
· «Територія розселення українців: Польща, Словаччина, Білорусія, Росія, Молдова, Румунія, Угорщина, країни Балкан».